Wednesday - Thursday - Friday - Saturday

Wednesday, August 16

Wednesday Schedule Only - Printable .pdf
Full 2017 Schedule - Printable .pdf

4H Day & Children’s Day – Bracelet Day until 10pm


Entertainment Stage

3:00 - 5:00 pm - Alternators
5:15 - 6:15 pm - Bracken
7:30 - 9:00 pm - Dave Taylor


Interactive Demonstrations - Multi-Purpose Agriculture Education Center

2:00 pm - Cleaning Wool - Sharon Arsenault

4:30 pm - Making a Bee House - Verna Higgins

7:00 pm - Making Christmas Wreath – Roberta Jennings


Warm up Ring

9:00 - 10:30 am   

  • Draft Horse Line Classes (A4- Classes 1-9 Belgian)
  • Draft Horse Line Classes (A6 Classes 1-9 Percheron)
  • Draft Horse Junior Showman (A7 Class 1)
  • Sponsored by: N.S PERCHERON ASSOCIATION



Main Show Ring / 4-H Barn

8:00 am

  • 4-H Poultry
  • Sr Poultry Showmanship
  • Jr Poultry Showmanship
  • Champion Poultry Showmanship

8:15 am

  • 4-H Rabbit
  • Jr Rabbit Showmanship
  • Sr Rabbit Showmanship
  • Champion Rabbit Showmanship
  • Cavy Showmanship (Sr/Jr)
  • Champion Cavy Showmanship

8:30 am

  • 4-H Sheep
  • Sheep Showmanship (Sr/Jr)
  • Champion Sheep Showmanship
  • Sheep Conformation
  • Ewe Lamb Other
  • Champion Lamb

  • 4-H Rabbit
  • Rabbit Conformation – Showroom 4
  • Junior Doe
  • Senior Doe
  • Junior Buck
  • Senior Buck

  • Rabbit Conformation – Showroom 6
  • Junior Doe
  • Senior Doe
  • Junior Buck
  • Senior Buck                 
  • Pet Rabbit
  • Champion Rabbit

9:30 am

  • 4-H Dairy 
  • Dairy Showmanship (Sr/Jr)
  • Champion Dairy Showmanship

  • Dairy Conformation Jersey      
  • Junior Jersey Calf
  • Intermediate Jersey Calf
  • Summer Yearling Jersey
  • Champion Jersey Calf

  • Dairy Conformation Ayrshire   
  • Senior Ayrshire Calf
  • Champion Ayrshire Calf

  • Dairy Conformation Other Dairy Breeds
  • Intermediate Other Dairy
  • Junior Yearling Other
  • Champion Other Dairy

  • Dairy Conformation Holstein
  • Junior Holstein Calf
  • Intermediate Holstein Calf
  • Senior Holstein Calf
  • Summer Yearling Holstein
  • Junior Yearling Holstein Calf
  • Champion Holstein Calf
  • Champion Dairy Calf

  • Group of Three Dairy

10:00 am

  • 4-H Photography Competition & Great Outdoors Competition - Meet outside Dance Hall to book times

10:00 am - 12:00 Noon

  • 4-H Craft, Woodworking, Scrapbooking & Horticulture  Competition - Dance Hall

11:00 am

  • 4-H Goat
  • Goat Showmanship (Sr/Jr)
  • Champion Goat Showmanship
  • Goat Conformation
  • Doeling
  • Dry Yearling Doe
  • Milking Doe
  • Champion Dairy Goat
  • Chevon Conformation
  • Champion Chevon

12:00 noon

  • 4-H Tractor Driving Competition
  • 4-H Fashion Show - Dance Hall

1:30 pm 

  • 4-H Poultry Conformation (Poultry Barn)

1:15 pm

  • 4-H Beef
  • Beef Showmanship (Sr/Jr)
  • Champion Beef Showmanship

  • Beef Conformation
  • Angus – Jr/Int/Sr/Champion
  • Hereford – Jr/Int/Sr/Champion
  • Shorthorn – Jr/Int/Sr/Champion
  • Simmental – Jr/Int/Sr/Champion
  • Feeder Steer – Jr/Int/Sr/Champion
  • Replacement – Jr/Int/Sr/Champion

  • Champion Beef Calf

2:15 pm            

  • All Grand Champion Showmanship participants to meet in 4-H Barn

2:30 pm

  • Grand Champion Showmanship

3:15 pm

  • 4-H Parade

5:00 pm

  • Draft Horse – Matched Team Light (A1 Class 1 Belgian)
    Sponsored by: Levy's Pools Ltd.

5:20 pm

Draft Horse – Matched Team Light (A2 Class 1 Clydesdale)
Sponsored by: Mosher Limestone Ltd.

5:40 pm

  • Draft Horse - Matched Team Light (A3 Class 1 Percheron)
    Sponsored by: Archibald Drilling & Blasting (1986) Ltd.

6:00 pm

  • Children’s Event

6:30 pm

  • Draft Horse – Three-A-Breast (A7 Class 8)
    Sponsored by: Marwood Inc

6:45 pm

  • Official Opening
    Fair Person of the Year Award

7:00 pm

  • Champion Ox Pull
    Sponsored by:
    Atlantic Lottery
    Brooke Taylor Trucking
    George & Avis Fox
    Halifax County Exhibition
    Parkers Service Station
    Middle Musquodoboit Agricultural Society


Show Ring 2

8:00am

  • 4-H Horse
  • Jr/Sr Light Horse Showmanship
  • Champion Light Horse Showmanship
  • Jr/Sr Champion Mini Horse Showmanship
  • Sr/Jr English Dressage
  • Sr/Jr Road Hack
  • Sr/Jr Hunter Hack
  • Jr/Sr Pleasure Horse English/
  • Jr/Sr English Equitation
  • Champion English Equitation
  • Jr/Sr Western Equitation
  • Champion Western Equitation
  • Jr/Sr Pleasure Horse Western/
  • Sr/Jr Western Reining
  • Sr/Jr Western Poles
  • Sr/Jr Trails
  • Sr/Jr Mini Horse Pleasure Driving
  • Champion Mini Horse Pleasure Driving

12:30pm

  • Junior Equine (A13 Class 6) & Senior Equine (A13 Class 7)
    Sponsored by: HALIFAX COUNTY EXHIBITION

12:50pm

  • Pleasure Horse English Senior (A12 Class 1)
    Sponsored by: PARKERS SERVICE STATION

1:10pm

  • Maritime Bred (A12 Class 5)
    Sponsored by: SERVICE FIRST AUTO LTD

2:00pm

  • English Equitation Senior (A13 Class 3)
    Sponsored by:  PINES ACRES RV

2:30pm

  • Novice Junior (A12 Class 3)
    Sponsored by: KENDALMARK REALTY SERVICES

2:50pm

  • Novice Pony (A11 Class 3)

3:20pm

  • Green Pleasure Junior & Senior (A12 Class 10)
    Sponsored by: HALIFAX COUNTY EXHIBITION
    PHILLY’S EQUINE TACK & SUPPLIES

3:45pm

  • Green Class Senior (A12 Class 9)
    Sponsored by: PINE ACRES RV

4:10pm

  • Green Class Junior (A12 Class 9)
    Sponsored by: HALIFAX COUNTY EXHIBITION

4:30pm

  • Command Pony (A11 Class 2)
    Sponsored by: NORMA MCCOLLUM

4:50 pm

  • Command Horse (A12 Class 6)
    Sponsored by: BRIAN MACPHEE ‘S DIESEL SERVICES LTD.

6:00pm

  • Junior Hay Toss
    Sponsored by: TAYLOR LUMBER CO LTD

8:00pm

  • Farmer Frenzy Obstacle Course
    Sponsored by: THE HEARING SPECIALISTS
    MIDDLE MUSQUODOBOIT AGRICULTURAL SOCIETY