Wednesday - Thursday - Friday - Saturday

Thursday, August 17

Thursday Schedule Only - Printable .pdf
Full 2017 Schedule - Printable .pdf

Bracelet Day until 10pm


Entertainment Stage

12:00 - 2:00 pm - Gary & Catlin Bowers
2:15 - 4:00 pm - Blain Henshaw
4:15 - 6:15 pm - John Geddes & Krista Worr
6:30 - 8:00 pm - Paul Randy Mingo


Interactive Demonstrations - Multi-Purpose Agriculture Education Center

1:00 pm - Flower Arranging - June Killen & Leila Killen

3:00 pm - Using Herbs – Paulette Cullins & Pru Mosher


Main Show Ring

9:00am

  • Draft Horse – Farm Team (A7 Class 7)
    Sponsored by:Atlantic Explosives Limited

11:00am

  • Children's Event

12:00pm

  • Draft Horse – Matched Team Heavy (A1 Class 2 Belgian)
    Sponsored by:Levy’s Pools Ltd

12:20pm

  • Draft Horse - Matched Team Heavy (A2 Class 2 Clydesdale)
    Sponsored By: Mosher Limestone Limited

12:40pm

  • Draft Horse – Matched Team Heavy (A3 Class 2 Percheron)
    Sponsored By: Archibald Drilling & Blasting (1986) Ltd.

1:00 pm

  • Western Equitation Senior (A13 Class 2)
    Sponsored By: Atlantic Lottery Corporation

1:20 pm

  • Western Equitation Junior (A13 Class 2)
    Sponsored By: Parkers Service Station

1:40 pm

  • Draft Horse – Unicorn Hitch (A1 Class 5 Belgian)
    Sponsored By: Haverstock Pharmacy Ltd.

2:00 pm

  • Draft Horse – Unicorn Hitch (A2 Class 5 Clydesdale)
    Partially Sponsored By: Philly’s Equine Tack & Supplies

2:20 pm

  • Draft Horse - Unicorn Hitch (A3 Class 5 Percheron)
    Partially Sponsored By: Parkers Service Station

2:40 pm

  • Gymkhana Games, Pole Bending Junior R1 (A14 Class 5)
    Sponsored By: Terri Parker - In Memory Of Travis Gerrior Parker

3:00 pm

  • Gymkhana Games, Pole Bending Senior R1 (A14 Class 5)
    Sponsored by: Atlantic Lottery Corporation

3:30 pm

  • Gymkhana Games, Barrels Junior R1 (A14 Class 4)
    Sponsored By:  Michan Contracting

4:00 pm

  • Gymkhana Games, Barrels Senior R1 (A14 Class 4)
    Sponsored By: Parkers Service Station

4:30pm

  • Draft Horse – 4-In-Hand (A1 Class 6 Belgian)
    Partially Sponsored By: Marwood Inc

4:50pm

  • Draft Horse – 4-In-Hand (A2 Class 6 Clydesdale)
    Partially Sponsored By: Marwood Inc

5:10pm

  • Draft Horse – 4-In-Hand (A3 Class 6 Percheron)
    Partially Sponsored By: Atlantic Gold Corporation

5:30 pm

  • Draft Horse – 4-In-Hand Driving Competition (A7 Class 9)
    Partially Sponsored By: Baird’s Septic Tanks Pumping Ltd

7:00pm

  • Horse Pull
    Partially Sponsored by: Atlantic Lottery Corporation
    Parkers Service Station
    Middle Musquodoboit Agricultural Society


Show Ring 2

8:30 am

  • Confirmation Class (A13 Class 15)
    Sponsored by: Parkers Service Station

9:15 am

  • Grooming and Conditioning (A13 Class 17)
    Sponsored by: Furst Mcness Company Of Canada

10:00 am

  • Showmanship Senior (A13 Class 1)
    Sponsored by: Brookfield Lumber & Building Supplies

10:45 am

  • Showmanship Junior (A 13 Class 1)
    Sponsored by: Lifequest Financial Group

11:30 am

  • Showmanship Sweepstake (A13 Class 16)
    Sponsored by: Atlantic Gold Corporation

1:00 pm

  • Gymkhana Games, Keyhole Junior R1 (A14 Class 6)
    Sponsored by: Countryfied ClothingD

1:30 pm

  • Gymkhana Games, Keyhole Senior R1 (A14 Class 6)
    Sponsored by: Pine Acres Rv

2:00 pm

  • Pleasure Horse Western Senior (A12 Class 4)
    Sponsored by: Corridor Co-Op Ltd. - Farm Store

2:20 pm

  • Pleasure Horse Western Junior (A12 Class 4)
    Sponsored By: Huybers Quarter Horse

2:45 pm

  • Pleasure Sweepstakes Western Round 1 (A14 Class 2)
    Sponsored by: Musquodoboit Valley Lions Club

3:10 pm

  • Pleasure Sweepstakes English R1 (A14 Class 1)
    Sponsored By: Haverstock Pharmacy Ltd

3:30 pm

  • Road Hack Junior (A12 Class2)
    Sponsored By: Roops Service Center Ltd

3:50 pm

  • Road Hack Senior (A12 Class 2)
    Sponsored By:Roops Service Center Ltd

4:10 pm

  • Pleasure Pony (A11 Class1)
    Sponsored By: Countryfied Clothing

4:30 pm

  • Pleasure Sweepstakes Pony English /Western R1 (A14 Class 3)
    Sponsored By: Don Fisher Construction Ltd

5:00 pm

  • Open English Dressage (A13 Class19)
    Sponsored By: Halifax County Exhibition

6:15 pm

  • Hunter Pony Sweepstakes R1 (A14 Class7)

6:30 pm

  • Hunter Horse Sweepstakes R1 (A14 Class 8)
    Sponsored By: Lifequest Financial Group

7:00 pm

  • K9 Hi Flyers Agility Team