Wednesday - Thursday - Friday - Saturday

Saturday, August 19

Saturday Schedule Only - Printable .pdf
Full 2017 Schedule - Printable .pdf

Bracelet Day until 10pm


Entertainment Stage

12:00 - 2:00 pm - Laura Watson, Ben & Gordon Tucker
2:15 - 4:15 pm - Tristan Legg
4:30 - 6:00 pm - Fraser Newcombe & Pick of the Crop
6:15 - 8:00 pm - Taylor Made Trio


Interactive Demonstrations - Multi-Purpose Agriculture Education Center

2:00 pm - Old Fashion Butter Churning & Ice Cream Making – Ivan & Bertha Jeffers, Emily Jackson

2:15 pm - Archery - Evan Hutchison (** Behind the Lions booth **)

3:30 pm - Fish Pond for Children 6yrs & under – Kim Leslie


Main Show Ring

9:00 am

  • Draft Horse – Working Draft Horse (A7 Class 4)
    Partially Sponsored by: The Powell Family - In Memory Of Randy Elliott

10:10 am

  • Trail Class Junior (A13 Class 14)

10:30 am

  • Trail Class Senior (A13 Class 14)
    Sponsored by: Wilson Fuel Company Limited

12:00 pm

  • Draft Horse – Lady's Cart (A7 Class 5)
    Sponsored by: Vaughn Miller Renovations

12:30 pm

  • Draft Horse – Junior Driver (A7 Class 2)
    Sponsored by: Halifax County Exhibition

12:45 pm

  • Presentation of Junior Showmanship Award
    Sponsored by: Ns Percheron Association
    Philip Boutilier & Family
    Halifax County Exhibition

1:00 pm

  • Gymkhana Games, Pole Bending Junior R3 (A14 Class 5)
    Sponsored by: Terri Parker - In Memory Of Travis Gerrior Parker

1:30 pm

  • Gymkhana Games, Pole Bending Senior R3 (A14 Class 5)
    Sponsored by: Atlantic Lottery Corporation

2:00 pm

  • Draft Horse – Best Dressed Team (A7 Class 10)
    Sponsored by: Dana S. Day Ltd.

2:30 pm

  • PeeWee Showmanship
    Sponsored by: Middle Musquodoboit Agricultural Society

3:00 pm

  • Gymkhana Games, Barrels Junior R3 (A14 Class 4)
    Sponsored by: Michan Contracting

3:30 pm

  • Gymkhana Games, Barrels Senior R3 (A14 Class 4)
    Sponsored by: Parkers Service Station

4:00 pm

  • Livestock Parade

5:00 pm

  • Maritime Four Horse Hitch Classic
    Sponsored By: Halifax County Exhibition
    Middle Musquodoboit Agricultural Society

6:00 pm

  • K9 Flyers Dog Agility Show – Horse & Dog Relay

7:15 pm

  • 4-H Tug-O-War

9:00 pm

  • 4-Wheeler Obstacle Course *** Cancelled ***


Show Ring 2

9:00 am

  • Western Horsemanship (A13 Class 13)
    Sponsored by: Parkers Service Station

9:30 am

  • Pleasure Sweepstakes Western R3 (A14 Class 2)
    Sponsored By: Musquodoboit Valley Lions Club

10:00 am

  • Beef Show – Sponsored By:
    El Fence Farm Supplies                                                                   
    Halifax County Exhibition
    Mosher Limestone Co. Ltd.
    Middle Musquodoboit Agricultural Society
    Parkers Service Station
    Vanoostrum Farm Equipment

  • Beef Special Classes:

  • Grand Champion Male
    Lorcain Farm

  • Reserve Grand Champion Male
    Top Of The Hill Farms

  • Junior Champion Female
    Allen Herefords

  • Reserve Junior Champion Female
    Halifax County Exhibition

  • Senior Champion Female
    Midway Farms

  • Reserve Senior Champion Female
    Willow Pond Farm

  • Grand Champion Female
    New View Farms

  • Reserve Grand Champion Female
    Tide View Farms

12:30 pm

  • Pleasure Sweepstakes English R3 (A14 Class1)
    Sponsored By: Haverstock Pharmacy Ltd

12:50 pm

  • Pleasure Sweepstakes Pony Eng/West R3 (A14 Class 3)
    Sponsored By: Don Fisher Construction Ltd.

1:10 pm

  • Open Walk Trot (A12 Class 11)
    Sponsored By: Philly’s Equine Tack & Supplies

1:30 pm

  • Pleasure Pairs (A13 Class 5)
    Sponsored by: Fewer’s Convenience Store

1:50 pm

  • Family Class (A13 Class 4)
    Sponsored By: Atlantic Gold Corporation

2:10 pm

  • Walk Trot Equitation (A13 Class11)
    Partially Sponsored By:  Countryfied Clothing

2:30 pm

  • Light Horse Fun Class (Tba)

3:00 pm

  • Jack Benny Class (A13 Class 8)
    Partially Sponsored By: Philly’s Equine Tack & Supplies

3:20 pm

  • Equine Costume (A13 Class 9)
    Sponsored By: Splash Of Color Children’s Center

3:40 pm

  • Children’s Event

4:30 pm

  • Gymkhana Games, Keyhole Junior R3 (A14 Class 6)
    Partially Sponsored By: Countryfied Clothing

5:00 pm

  • Gymkhana Games, Keyhole Senior R3 (A14 Class 6)
    Sponsored By: Pine Acres Rv

5:30 pm

  • Children’s Event

6:30 pm

  • Crossrails Horse (A12 Class 8)
    Sponsored By: Haverstock Pharmacy Ltd

6:50 pm

  • Hunter Pony Sweepstake R3 (A14 Class 7)

7:00 pm

  • Champion Pleasure Equine (A13 Class18)
    Sponsored By:  Musquodoboit Fun Show – 4h Group

8:00 pm

  • TBA